המוזיאון הימי הלאומי

מידע למבקר

המוזיאון הימי הלאומי בחיפה מציג את תולדות הספנות באגן הים התיכון ואת סיפורה הימי של העיר חיפה. במוזיאון מוצגים מ-5000 שנות היסטוריה וארכיאולוגיה ימית, ומאפשר למבקריו להתרשם וללמוד על ספינות עתיקות, עוגנים, אילי ניגוח וממצאים ארכיאולוגיים נוספים, כמו מטמוני מטבעות זהב שנמצאו בחפירות ימיות. בנוסף מציג המוזיאון תערוכת הפיראטים ואת מפעל הספנות העברי.


היסטוריה
המוזיאון הימי הלאומי הוקם בשנת 1953, על בסיס אוספו הפרטי של אריה בן-אלי ז"ל, שהיה מייסדו ומנהלו הראשון. בשנת 1972 עבר המוזיאון למשכנו הנוכחי, הודות לתרומתם של קרן מוריסון מלונדון, עיריית חיפה וידידים מן הארץ ומחו"ל. בשנת 1995 צורף אוסף המוזיאון לאמנות עתיקה, לאוסף המוזיאון הימי הלאומי, כך שלצד המוצגים השייכים לארכיאולוגיה ימית, ניתן לראות ולהתרשם גם ממוצגים ומפסלים פיניקיים, יוונים ורומיים עתיקים.

מראשית הקמתו, המוזיאון הימי הלאומי שם לו למטרה להציג את ההיסטוריה הימית לכלל האוכלוסייה ולחשוף קהלים חדשים לסיפורים ולמוצגים מאזור הים התיכון. המוזיאון, בן שלוש הקומות, משתרע על שטח של למעלה מ-3,500 מ"ר וכולל תצוגת קבע בשתי קומות ואולם לתערוכות מתחלפות, חדרי אוסף, משרדים וחדרי מחקר.

 

קרא עוד

אוסף ותערוכות
אוסף המוזיאון מתחלק לתשע תצוגות עיקריות המתפרשות על שתי קומות:
• 5000 הפיראטים – הדגל והגולגולת - הצצה מרתקת אל עולמם של שודדי הים, אוצרות והספינות האבודות. התצוגה כוללת שחזור של תא מאסר בספינה ושל חדר קפטן. בנוסף תצוגה של הצגה של כלי נשק, דגמי ספינות, הדפסים ושחזורים דמיוניים של פיראטים מפורסמים.
• שנות ספנות – סקירה היסטורית המלווה בדגמי אניות וספינות ששוחזרו, מתקופות שונות, העוגן בהיסטוריה הימית, איל הניגוח מן המאה ה-2 לפנה"ס, שנמשה בשלמותו מחוף עתלית, דגם של ספינת קרב יוונית, מטמון צדפות מן האלף ה-2 לפנה"ס.
• הארכיאולוגיה של חופי ישראל – תצוגה של הסחר הנרחב שהתקיים בחופי הארץ, ובה מוצגים בין השאר כלי שיט שונים, ממצאים ארכאולוגיים, פסלונים יווניים ורומיים מתקופות שונות ומטבעות זהב.
• האניות הטרופות –ממצאים שונים מספינות טרופות מחופי הים התיכון, שלא הצליחו להגיע ליעדן, ובחלקם מוצגים מטילי מתכת מסוגים שונים ששימשו למסחר.
• טכנולוגיה ומכשירנות ימית – תצוגה של מכשירי ניווט ימיים עתיקים, בהם שעוני חול וספרי מסע מהמאות ה-17 וה-18, מצפני ספינות, שעוני שמש ומכשירים ששימשו לניווט, שייט ומדידות שונות.
• קנקני יין וסחורות (ע"ש דוד קנת ז"ל) - הקנקן היה הכלי העיקרי לאחסנת סחורות שונות, בהן יין ותבואות. התצוגה סוקרת 2500 שנים של התפתחות הקנקן המסחרי הימי, מהמאה ה-16 לפנה"ס ועד לתקופה הביזנטית. בין המיצגים נמצאים סוגים שונים של קנקנים שנמצאו באגן הים התיכון ולימדו על המסחר המפותח בימים עברו.
• אמנות הסיפון – תערוכה של חפצים שנעשו בידי מלחים: עבודות גילוף, דגמים של כלי שייט, עבודות קשרים וחבל, קעקועי ימאים ועוד. בין המוצגים המיוחדים בתערוכה נזכיר את ה'בארק' – דגם מאירופה מהמאה ה-19, המיועד להצבה בכנסיות על מנת להבטיח את שלומם של יורדי הים, ואת 'ולנטיין' - עבודת מלחים נפוצה במאה ה-19, הניתנה במתנה לבת הזוג המחכה בחוף. הפריט המוצג בתערוכה מיוחד בשל מגן הדוד והמנורה המופעים בו.
• מפות העולם העתיק (מדור קרל ולי הנדלר) – תצוגה מיוחדת של למעלה מ-3500 מפות עתיקות, גיאוגראפיות ואסטרונומיות, וגלובוסים למן המאה ה-15 ואילך. בין המוצגים הבולטים מפת "כל העולם בעלה תלתן" משנת 1581 (תיאור היבשות אסיה, אירופה ואפריקה בצורת עלה שבמרכזו ירושלים) וגלובוס של הקרטוגרף ההולנדי הנודע וו. בלאו. 
• ספנות עברית במאה ה-20 (במדור ע"ש ג'יין וג'רלד גודמן) – הים היה חלק בלתי נפרד בהתחדשותו של היישוב היהודי. בתערוכה מוצגים דגמים של ספינות מראשית הספנות העברית, ספינות מעפילים וספינות תענוגות. בין המוצגים המיוחדים בתערוכה ניתן למצוא את תעודת הימאי ורב החובל הראשונים בישראל, צל"ש שניתן למשה אברמסקי, רב חובל האוניה "עתיד", על פועלה במלחמת העולם השנייה, חתום בידי וינסטון צ'רצ'יל ועוד.

בנוסף לתערוכות הקבע, במוזיאון מתקיימות תערוכות מתחלפות מאוספי המוזיאון ותערוכות של אמנים ישראליים ובינלאומיים בנושאי הים והאוקיינוסים.

למוזיאון צוות מדריכים מיומן, המספק הדרכות ספציפיות לקהלי יעד שונים, בהם תלמידי בתי ספר, סטודנטים, משפחות, תיירים וקבוצות מאורגנות.

אתם מוזמנים ליצור עמנו קשר ולהכיר את התגליות החשובות בהיסטוריה הימית של אגן הים התיכון.

סגור

שעות פתיחה:

ימים א' - ד'   16:00-10:00

יום ה'           19:00-16:00

יום ו'            13:00-10:00

יום שבת       15:00-10:00

 

שעות פעילות המוזיאון הימי הלאומי במהלך חגי אפריל ומאי 2017:
 

יום ב' - 24.4.17 - יום הזיכרון לשואה ולגבורה - סגור 
יום ב' - 1.5.17 - יום הזיכרון לחללי צה"ל - סגור
יום ג' - 2.5.17 - יום העצמאות - 10:00-19:00
יום ג' - 30.5.17 - ערב שבועות - 10:00-13:00
יום ד' - 31.5.17 - חג שבועות 10:00-15:00

· ביום העצמאות הכניסה למוזיאון היא ללא תשלום.

צור קשר:

קופה והזמנת כרטיסים

04-8536622

סיורים מודרכים, חוגים וסדנאות

04-9115944

אירועים

04-9115986

שיווק ומנויים

04-9115990

אימייל

info@hms.org.il

מחירון כניסה:

  כרטיס כניסה כרטיס כניסה משולב מחיר להדרכה בעברית לקבוצה למוזיאון אחד
[ 15 איש ומעלה ]
רגיל 35  ₪ 60  ₪ 35 ₪
נוער (5-18)/ שוטר/ חייל/ סטודנט 23  ₪ 35  ₪ 23 ₪
אזרח ותיק 17.5  ₪ 30  ₪ 17.5 ₪
נכה 23  ₪ 35  ₪  23 ₪
משפחתי (זוג+2) 90  ₪ 140  ₪  
ילד נוסף במשפחה 10  ₪ 15  ₪  

 

*לקבוצות המעוניינות להגיע לסיור מודרך (ישנן הדרכות גם בשפות זרות) צרו קשר - 04-9115944

*עובדי עיריית חיפה זכאים ל-25% הנחה בכניסה לתערוכות ולאירועים במוזיאוני חיפה, בהצגת כרטיס עובד/תלוש משכורת.

מפת הגעה:

כתובת המוזיאון: שדרות אלנבי 198, חיפה

חפשו אותנו ב חפשו אותנו ב Waze

הטבות והנחות:

הטבות לחברי מועדון הכרטיס

10% הנחה בפעילויות במוזיאוני חיפה
לחברי מועדון הכרטיס של מזרחי טפחות.

ההנחה תקפה בכניסה והדרכות בתערוכות, בקולנוע, הרצאות, פעילויות לילדים, בחנויות המוזיאון

הטבות למחזיקי כרטיס ישרכארט

כרטיס כניסה חינם לתערוכות ולאירועים נבחרים במוזיאון למחזיקי כרטיס אשראי ישראכרט הרשומים לתכנית המסלולים (מוגבל לכרטיס אחד)
כניסה זוגית ללא תשלום לתערוכות בלבד לבעלי כרטיסים מסוג "פלטינה" ו"סיגניה" "מועדון אל – על".הטבות למחזיקי כרטיס אמריקן אקספרס

כרטיס כניסה לתערוכות בחינם ליחיד תמורת 420 כוכבים למחזיקי כרטיס אשראי של אמריקן אקספרס - למימוש ההטבה ופרטים נוספים.

כניסה זוגית ללא תשלום לתערוכות בלבד לבעלי כרטיסים מסוג סינטוריון פלטינה ומועדון אל על.

 

 

הטבה לאזרחים וותיקים בימי שלישי!

שלישי בשלייקס - כניסה עבור אזרחים וותיקים לתערוכות המוזיאון ב-10 ש"ח בלבד.

הטבות לעובדי עיריית חיפה

 

25% הנחה לעובדי עיריית חיפה בכניסה לתערוכות, אירועים, הרצאות, פעילויות לילדים ועוד.
20% הנחה בחנויות המוזיאון 

הטבה למורידי האפליקציה - חיפאי VIP
הטבות עבור תושבי חיפה בהצגת האפליקציה - חיפאי VIP. 
הטבה לעמותת אמנים יוצרים בישראל

חברי עמותת "אמנים יוצרים בישראל" - עלות כניסה 10 ש"ח בלבד בהצגת כרטיס חבר עדכני.

עולים חדשים עד שנה בארץ ללא תשלום בהצגת תעודת עולה

רוצים לדעת מה חושבים עלינו?

עוד במוזיאוני חיפה